2013. november 6., szerda

házi baguette

Hétvégén kirpóbáljuk!
Hozzávalók:
  • 500g liszt
  • 2 kiskanál só
  • 1 kiskanál cukor
  • 1 tasak szárított élesztő (olyan, ami fél kiló liszthez elég)
  • 100g olvasztott vaj
  • 2dl tej
  • tej vagy 1 tojás a bagett tetejére
  • 2-3dl víz
  • olaj a tepsi kikenéséhez
A lisztet a sóval, a cukorral és a szárított élesztővel elkeverjük egy nagy tálban. Olvasszuk fel a vajat és hagyjuk egy kicsit hűlni. Közben langyosítsuk meg a tejet, de vigyázzunk, hogy ne melegedjen túl.

Készítsünk elő magunknak egy edénybe kb. 3dl langyos vizet. A lisztes tálba öntsük bele az olvasztott vajat és a langyos tejet, majd kezdjük el kézzel összedolgozni. Öntsünk hozzá a langyos vízből apránként annyit, amennyit felvesz ahhoz, hogy szép sima felületű, ruganyos tésztát kapjunk. Amikor a tészta teljesen összeállt, formázzunk belőle egy labdát, szórjunk a tál aljára egy kis lisztet, dobjuk rá, hintsünk a tetejére is lisztet, takarjuk le egy tiszta konyharuhával és jöhet a kelesztés.
Körülbelül egy órán át pihen, de ne is annyira az időt figyeljük, mint inkább azt, hogy a tésztalabdánknak a duplájára kell kelnie. Mikor ez megvan, tegyük rá egy liszttel meghintett deszkára, és osszuk négy felé. Mindegyik adagot külön gyúrjuk át egy kicsit, és formázzunk belőle hosszúkás bagett formát. Egy tepsit kenjünk ki vékonyan olajjal, és óvatosan tegyük rá az első tésztaadagot, majd jöhet mellé a többi is, de két bagett között tartsunk legalább tíz centi távolságot, mert sülés közben megnőnek. Kapcsoljuk be a sütőt 200 fokra, amíg ez bemelegszik, takarjuk le újra a bagetteket a konyharuhával, egy második kelesztésre. Ha a sütő már meleg, vagdossuk be a bagettek tetejét és kenjük be őket egy kis tejjel, hogy a héjuk majd szép sárgás legyen.
Ha nagyon ropogós héjjal szeretjük, a kenéshez használjunk tojássárgáját. Tegyük be a sütőbe, és az első tíz percben tartsuk meg a 200 fokot, így a hő jól felhúzza a tésztát, és belül könnyű lesz. Ezután vegyük le a sütőt 180 fokra, és így süssük legalább még 10 percen át, de addig mindenképp, míg a tetejüket egyenletes aranybarnának nem látjuk.


Honnan tudjuk, hogy rendesen átsült a bagett?
Ha úgy érezzük, elkészültek a műveink, vegyünk ki óvatosan egyet, és kocogtassuk meg az alját, ha  kicsit kongó hangot ad, akkor belülről is átsült. Szedjük ki mindet, és egy rácson, vagy annak híján néhány deszkára tett fakanálon hagyjuk kihűlni.
Forrás:
http://utajovobe.eu/hirek/elelmezes/2447-a-vilag-legegyszerubb-receptjei-bagett-hazilag

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése